تبلیغات
{مقالات دانشگاهی} - آلایش نیمرسانا ی نوع n و نوع p

 آلایش نیمرسانا ی نوع n و نوع p ... فیزیک ,
همانطور که می‌دانید وقتی یک نیمرسانا تحریک گرمایی می‌شود الکترونش از نوار ظرفیت به نوار رسانش می‌رود و این باعث می‌شود حفره ای در نوار ظرفیت ایجاد گردد (که از نبود الکترون حاصل شده است). بنابراین تعداد الکترون های نوار رسانش و تعداد حفره های موجود در نوار ظرفیت با هم برابر هستند. نیمرساناهای خالص اینگونه اند که به آنها نیمرسانای ذاتی می‌گویند ولی ایجاد چنین نیمرساناهایی کار بسیار دشواری است.
وجود ناخالصی (حتی به مقدار اندک) در یک نیمرسانا باعث تغییرات قابل توجهی می‌شود که مورد توجه بسیاری از دانشمندان است. آنها با اضافه کردن ناخالصی به نیمرسانای ذاتی یک نیمرسانای غیرذاتی می‌سازند. به چنین کاری "آلایش نیمرسانا" می‌گویند.
همانطور که می‌دانید در نیمرسانای ذاتی نقش رسانش را هم الکترون های آزاد و هم حفره‌ها بعهده دارند ولی می‌توانیم ناخالصی را به یک نیمرسانای ذاتی طوری اضافه کنیم که باعث شود تعداد الکترون های رسانش به طور قابل توجهی از تعداد حفره‌ها بیشتر شوند. در چنین حالتی رسانندگی نیمرسانا توسط الکترونهای رسانش صورت می‌گیرد و حفره‌ها نقشی در رسانندگی نخواهند داشت، به چنین نیمرسانایی، "نیمرسانای نوع " گفته می‌شود.
در نوع دیگرِ افزودنِ ناخالصی به یک نیمرسانا، تعداد حفره‌ها به مقدار قابل توجهی از تعداد الکترون های رسانش بیشتر می‌شود به طوری که حفره‌ها رسانندگی الکتریکی نیمرسانا را بعهده می‌گیرند و الکترون هایِ رسانش نقش چندانی در رسانندگی الکتریکی نداشته باشند، به چنین نیمرسانایی، "نیمرسانای نوع " گفته می‌شود.

 

بقیه در ادامه مطلبنوشته شده توسط اشک ط در دوشنبه 28 اردیبهشت 1388 و ساعت 11:04 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :