تبلیغات
{مقالات دانشگاهی} - چرا جمهوری اسلامی با امریکا قطع رابطه کرد

 چرا جمهوری اسلامی با امریکا قطع رابطه کرد ... تاریخ ایران ,
کارتر رئیس جمهور آمریکا در سال 1359

این سوال شاید برای شما هم مطرح شده باشد که چرا جمهوری اسلامی رابطه اش را با امریکا قطع کرد؟ چرا در جهانی که اصل بر رابطه و دیپلماسی است جمهوری اسلامی به یکباره با قدرتمندترین کشور دنیا قطع رابطه نمود؟

پیش فرض این ابهام و این سوال این گمان است که نظام جمهوری اسلامی بعد از فروپاشی رژیم ستمشاهی بخاطر ضدیت با امریکا با این کشور قطع رابطه کرد. ولی شواهد تاریخی ماجرا را به گونه دیگری تعریف می‌کند.

بعد از فروپاشی رژیم ستمشاهی, امریکایی‌ها که از پیروزی انقلاب اسلامی شوکه شده و پایگاه خود در خاورمیانه را از دست رفته می‌دیدند, در چندین مقطع  پیشنهاد قطع رابطه با ایران را مطرح کردند. اولین بار زمانی بود که چند تن از سران رژیم پهلوی که در کشتار ملت نقش داشتند به فرمان دادگاه انقلاب محکوم به اعدام شدند. در این بین مجلس سنای آمریكـا در  27/2/58 با صدور بیانیه ای عجولانه اعدام عناصر دستگاه شاه را بـه شدت محكوم و اخطار شدیداللحنی مبنی بر قطع رابطه با ایران و افزایش فشار بین المللی صادر کرد.

حضرت امام در پاسخ به اقدام مجلس سنای آمریكا فرمودند: "داغی كه به دل آمریكا از این انقلاب وارد شده است به دل هیچ كس وارد نشده است". ایشان ضمن رد تهدید سنای آمریكا درباره قطع رابطه با ایران افزودند: "ما روابط با آمریكا را می‌خواهیم چه كنیم؟! آنها احتیاج دارند كه بـا ما روابط داشته باشند، مـا چه احتیاجی به آمریكا داریم؟ "

 

بقیه در ادامه مطلب


دومین بار ماجرا به بعد از ماجرای 13 آبان برمی‌گردد, آنگاه که سفارتخانه آمریکا در تهران – که به جاسوسخانه ای تمام عیار تبدیل شده بود - به تسخیر جمعی از دانشجویان پیرو خط امام در آمد. در این شرایط بار دیگر در سنای آمریكا در 24 آبان پیشنهاد قطع رابطه با ایران مطرح می‌گردد که اینبار هم ادعایی بیش نبود و این تصمیم از ساختمان سنا بیرون نیامد و جنبه دیپلماتیک نیافت.

اما بار سوم آمریکا که در تعامل با ایران مستاصل شده و با انتشار اسناد لانه جاسوسی در سطح بین المللی مفتضح گردیده بود, و از طرفی خود را آماده اقدام نظامی جهت آزادی گروگانها می‌کرد(کاری که در 5 اردیبهشت همان سال 59 به مدد الهی ناکام ماند) برای بدست آوردن آبرو از دست رفته و حفظ پرستیژ ابرقدرتی خود چاره‌ای جز قطع رابطه با ایران نداشت (رابطه‌ای که امریکایی ها تا به امروز افسوس از دست دادن آن را می‌خورد).

در چنین شرایطی جیمی كارتـر در 19 فروردین سال 59 در صحنـه تلویزیون ظاهـر گردید و طی سخنرانی قـطـع روابـط دیپلماتیك بین آمریكا و ایران را اعلام نمود و بـه دیپلماتهای ایرانی 24 ساعت وقت داد تا خاك این كشور را ترك نمایند. وی همچنین قطع فـوری معاملات بازرگانی با ایران كه در قطعنامـه سـازمان ملل پیش بینی شده بـود را اعلام نمود.

این خبر نه تنها دلی را در میان نیروهای انقلابی و ملت حزب الله به لرزه نینداخت, بلکه موجب شعف و شادابی ملتی شد که سالها در سیطره استعمار امریکا گذرانده بودند. در مقابل حضرت امام(ره) ضمن صدور پیامی از این اتفاق مبارك چنین یاد می‌كند: ((اگر كارتر در عمر خود یك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خیر و صلاح این ملت مظلوم است همین قطع رابطه با ایران است. ما این قطع رابطه را به فال نیك می‌گیریم، چون كه این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید دولت آمریكا از ایران است. ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را كه ابرقدرت سفاكی را وادار به قطع رابطه، یعنی خاتمه دادن به چپاولگری ها كرده اگر جشن بگیرد حق دارد.))
نوشته شده توسط اشک ط در جمعه 8 خرداد 1388 و ساعت 04:56 ب.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :