تبلیغات
{مقالات دانشگاهی} - بررسی سرد مزاجی در خانمها

 بررسی سرد مزاجی در خانمها ... بررسی مسائل جنسی خانومها و آقایان ,
ناتوانی خانمها در رسیدن به ارگاسمORGASM (اوج لذت جنسی) ORGASMIC DYSFUNCTION نامیده می شود که ممکن است به صورت تأخیر یا فقدان مستمر ارگاسم باشد.البته ارگاسم همیشه در زن و مرد یکسان نیست.

سردی مزاج به  زنانی اطلاق میشود که تمایل و هوس جنسی کم داشته و یا اصلا نداشته و از آن بهرمند نمی گردند . حدود ۱۰% از این زنان دچار مشکل در سیستم هورمونی و یا پاتولوژی اعضاء جنسی می باشند. و مشکل در  ۹۰% دیگر این زنان به مسائل عاطفی مربوط می شود.

باید توجه داشت مدت زمـانـی کافی كه زن برای عكس العمل جنسی لازم دارد خیلی طولانی تر است تا مرد، زیرا هم زمان بیشتری لازم است تا تحریك شود و هم زمان بیشتری طول خواهد کشید تا به اوج لذت جنسی برسد.
اگر مرد روابط جـنـسـی را فقط وسیله ای برای ارضای امیال بیولوژیكی خود تصور كرده ، قبل از نزدیكی برای تحریك هـمـسـر خـود كوشش نكند یا نتواند برای مدتی نعوظ خود را نگاه دارد و زود به اوج لذت جنسی برسد، زن ممكن است كاملا تحریك نشده و قبل از اتمام عمل نزدیكی به اوج لذت جنسی نرسیده باشد . در چنین صورتی عمل مقاربت می تواند برای زن دردناک باشد و تجربه بد از رابطه جنسی در ذهن او باقی بماند.


كامروا نشدن از همبستری :

اکثر مردان متاهل ، باور ندارند كه از آیین همبستری اطلاعات ناقصی دارند.
بر اساس اظهارات بانوان معلوم شده كه سبب سرد مزاجی نیمی از آنان همین عامل كامروا نشدن از همبستری است .
آنها به موجب نا آشنایی همسرانشان با اصول زن داری و برقراری روابط جنسی ، چـه بسا هیچ مفهومی از این روابط در ذهن نداشته باشند، بلكه آن را عملی حیوانی ، غیر بهداشتی و مشمئز كننده بدانند كه جز اتلاف وقت ثمری ندارد.
خیلی از مواقع اشـكال اصلی به طرف مقابل آنها یعنی به مرد مربوط می شود كه باید وظایف خود را درست اجرا کند

 

بقیه در ادامه مطلب


گاهی اوقات مرد با آنكه با شیوه های روابط جنسی آشناست بر اثر فشار شهوت یا خودخواهی ، همسر خـود را در كـامـروا شـدن یـاری نـمـی كـند و پیش از ارضای او دست از عمل زناشویی می كشد.
سردی جنسی خصیصه ای نیست كه با انسان زاییده شود و تا دم مرگ باقی و برقرار بماند.
فردی كـه احساسات جنسی ندارد ممكن است فقط به این علت باشد كه تاكنون با نوع تحریكی كه در او عكس العمل به وجود می آورد، مواجه نشده است


اگـر قدرت جنسی مرد ناکافی یا میل جنسی او كم باشد، اگر انزال زود یا بسرعت واقع شود و مـرد خـود را عـقب بكشد، آن وقت است كه در زن تنفر و اكراهی در مقابل روابط جنسی به وجود می آید. یعنی یا تحریك نشده و یا محرومیتهای متوالی بتدریج سبب از بین رفتن احساس لذت و از بـیـن رفـتـن میل جنسی او می شود. در هرحال اگر به طور متوالی او را محروم نگاه دارند پس از مدتی به هیچ وجه لذت نخواهد برد  .
شاید همسر مردی بسیار مهربان و زن و فرزند دوست و صمیمی و صـبـور باشد. ولی از نظر عمل زناشویی هیچ توجهی به رضایت زن نداشته باشد و لذت جنسی همسر را نادیده بگیرد.

thumbnail۱.jpg

علل‌ روانی‌ و عاطفی‌ که می توانند در سردمزاجی نقش داشته باشند:

ترس‌ از حاملگی‌
ترس‌ از آسیب‌ رسیدن‌ به‌ جنین‌ در صورت  حامله بودن
دردناک بودن رابطه جنسی به دلیل فقدان‌ برانگیختگی‌ جنسی‌ و لغزندگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ در اثر كمی‌ ترشحات‌. این‌ حالت‌ در اثر عوامل‌ مختلف‌ مثل‌ تحریك‌ جنسی‌ ناكافی‌، بیزاری‌ از مرد، خستگی‌، یا اضطراب‌ ایجاد می‌شود.
نداشتن‌ تجربه‌ یا اطلاعات‌ جنسی‌
سابقه‌ آسیب‌ جسمی‌ یا ضربه‌ روحی‌ ناشی‌ از روابط‌ جنسی‌
نداشتن‌ موقتی‌ اشتیاق‌ به‌ رابطه‌ جنسی‌

تظاهرات کلینیکی:
اختلال اولیه:که در آن هیچ گاه ارگاسم انجام نشده است(ANORGASM)
اختلال ثانویه:در شرایط خاصی ارگاسم انجام می شود.(وضعیتی)
نوع اکتسابی:تجربه اولیه حداقل برای یکبار وجود دارد.
عوامل ایجاد آن:
عوامل شخصیتی، عوامل وابسته به فیزیولوژی، عوامل فرهنگی، جامعه شناسی و روانشناسی در ارگاسم خانمها تأثیر دارند.
عوامل روانی مثل ترس از حاملگی، افسردگی پس از زایمان، طرد شدن از جانب شریک جنسی، ضربه روحی تازه، ترس از آسیب های واژن، احساس خصومت نسبت به مردها، احساس گناه، از دست دادن کنترل یا رفتار پرخاشگرانه، انتظارات فرهنگی و محدودیت های مربوط به جامعه در اختلالات ارگاسم زنان مؤثرند.
مشخص شده است که مصرف داروهای ضدافسردگیTCA(مثل ایمی پرامین)،MAOI و ANTIPSYCHOTICS (مثل بعضی از فنوتیازین ها)، ضد اضطرابها(مثل بعضی از بنزودیازپین ها) و داروهای ضد فشارخون(مثل متیل دوپا) باعث عدم انجام ارگاسم در زنان می شوند.
آسیب دیسک بین مهره های کمری و ستون فقرات نیز روی ارگاسم زنان تأثیر دارند.

تفکر اشتباه:

بعضی از زنان فکر می کنند كه زن باید همیشه خود دار باشد ، و هـیـچ گـاه خود در مسائل زناشویی اقدام به كاری نكند.و هرگاه که همسرش به طرف او آمد رابطه را جنسی را انجام دهد و در هنگام رابطه نیز منفعل باشد و نظاره گر .

بـرخـی از زنان از ترس آنكه از طرف شوهر به شهوترانی متهم شوند از اظهار علاقه به روابط جنسی امتناع می ورزند و ترجیح می دهند برای همیشه هم خود و هم طرف خویش را از این لذت محروم سـازنـد.

زنان باید باور کنند که آنها نیز حق لذت بردن از یک رابطه جنسی سالم با همسر خود را دارند.و باید در این فرآیند مشارکت داشته باشند. و حتی در هنگامی که احساس نیاز می کنند خود شروع کننده باشند .

در روابـط جـنـسی ، زن نباید به هیچ وجه نقش مفعول [عنصر خونسرد و بی میل ] رابازی كند.
هـمـان طـوری كه فعالیت مرد در تحریك زن سبب می شود كه عكس العمل تحریكی خودش هم افـزوده گـردد بـه هـمـان طریق علاقه و فعالیت زن هم سبب می شود كه علاقه و میل شهوانی خودش زیادتر شده ، برای انجام روابط زناشویی آماده گردد.

البته نباید از زن انتظار داشت كه پیوسته در ابراز علاقه جنسی آغازگر باشد.
این كه زن باید به آمیزش با شوهر علاقه مند باشد بدین معنی است كه او پـس از رویكرد مرد به وی از تحریك شدن خویش نهراسد و خود را به رغبت در اختیار وی قرار دهد.

كمرویی و حیا

كـمـرویـی و حـیـا عـامـل دیگر بی توجهی بانوان به مسائل جنسی است .
این عامل در آغاز ممكن اسـت پـدیـده ای طـبیعی و زودگذر باشد ولی هرگاه همراه با عواملی دیگر، در اخلاق زن باقی بماند، برای وی نوعی منش ثانوی ایجاد می كند كه او را از همبستری با وجود میل باطنی گریزان می سازد.
در این حال ، ممكن است او از اخلاق خود رنج ببرد ولی نه به علت آن آگاه است و نـه شـیوه درمانش را می داند.
تا آنجا كه رفته رفته زندگی سرد و نا شاد را بر دلبری و دلگرمی تـرجیح می دهد و در این راه چندان پیش می رود كه گاهی می پندارد نمی تواند رفتاری غیراز این داشته باشد.
اگـر دخـتـری بـا ایـن فكر و عقیده پرورش یابد كه ارتباط جنسی ، عملی حیوانی و باعث پستی مـنـزلـت انـسان و رفتاری غیر اخلاقی است و یا به طور دایم به خاطر بیان احساسات و عواطفش مـلامت ونكوهش شود این خیال باطل در ذهن او نقش می بندد كه مسائل جنسی اصولا مبتذل و پوچ است .
مسلما این تخیلات پس از ازدواج نیز بسهولت از بین نخواهد رفت .

تجربه بد در گذشته:

گروهی از زنان در گذشته تجربه بسیار بدی از ایجاد رابطه داشته اند که می تواند این مسئله به دست درازی لاس زدن خشونت تجاوز و یا رفتاری از طرف یک فرد باشد که با رضایت ایشان نبوده است این مسئله نیز می تواند در زندگی زناشویی فرد در آینده با عث سرد مزاجی زن شود.

untitled۲۳.bmp

نامناسب بودن  شرایط و تاثیر عوامل محیطی :

معمولا در برقراری روابط زناشویی ، مردان در پیگیری خواسته خود بیشتر پافشاری دارند تا زنان .
بعلاوه وجود حیا در بانوان همیشه مانع از آن است كه آغازگر این تمنا باشند.
آنها بمراتب بیشتر از مـردان بـه فراهم بودن موقعیت و زمینه ها می اندیشند و ترس از  اموری دارند كه مردان بندرت بدانها فكرمی كنند.
اگـر زمانی در زن تمایلی به برقراری رابطه زناشویی وجود داشته باشد، و زمینه ها  فراهم نباشد، این میل دوام نمی یابد.
گـاهـی هـم ایـن بـی میلی به سبب فراهم نبودن زمینه ها نیست بلكه به خاطر در نظر گرفتن عـواقب بعدی است .
برای مثال هرگاه دسترسی به آب برای انجام نظافت و طهارت ممكن نباشد پیش ازمرد، زن است كه از انجام آمیزش خودداری می كند و بدان اشتیاقی نشان نمی دهد.
گـاهـی وجـود صـاحـبخانه یا میهمان و افراد دیگر مشكلاتی فراهم می آورد كه برای مرد نادیده انـگـاشـتـن آنـهـا امـری طـبـیـعـی است در حالی كه تصور وجود آنان ، برای بانوان ملال انگیز و دلسردكننده است .
مـوقـعـیـتهایی چون سفر، ایام بیماری ، ضعف جسمی ، خستگی و عواملی از این قبیل برای بانوان جدا حایز اهمیت است ، در حالی كه برای مردان چنین نیست .

تاثیر دلهره و اضطراب بر میل جنسی :
وجـود دلـهـره (به هر دلیل كه باشد) میل جنسی را در زنان بشدت كاهش می دهد و چه بسا این عـامـل درمـردان مانعی برای كاهش میل جنسی نباشد.
در نظر آورید كه در خانه ای حمام یا آب گـرم وجـودنداشته و انجام نظافت و طهارت به خبر كردن صاحبخانه نیازمند باشد. در این حال تـمـایـل بـه برقراری آمیزش چندان وجود ندارد.
بعكس هرگاه در اتاق استراحت ، حمام كوچكی وجـود داشـته باشد كه بتوان نظافت كرد، طبیعتا اشتیاق به آمیزش (حتی اگر میل قبلی نباشد) ممكن است به وجود آید.

همچنین ترس از بارداری و محیط نامناسب و .. برای زن نا امنی و دلهره به همراه می آورد .

نقش تغذیه در رابطه جنسی :
تغذیه ناكافی از عواملی است كه در تحلیل بردن قوای جنسی نقشی بسیار مؤثردارد.
گاهی انسان به چیزی بی میل نیست ولی برای رو كردن بدان و بهره مند شدن از آن در خود توانی نمی بیند.
این در حالی است كه اشتیاق به همبستری بدون تغذیه صحیح ( كافی ) میسر نـیست .
اگر تغذیه زن مناسب نباشد انتظار كشش جنسی بیهوده است .

آیا تا کنون با همسر خود در رابطه با ارضاء نشدن خود صحبت کرده اید؟

ازدواج ارتـبـاط بسیار پیچیده ای است كه برای نیل به نتیجه مطلوب آن بایدهماهنگی و تطابق در تـمـام شـؤون آن حكمفرما باشد، بخصوص در هم آغوشی .
زنان می توانند  با توجه به توانایی درک همسرش  او را در رابطه با کاملا ارضاء نشدن خود آگاه سازند .

افزایش زمان معاشقه ابراز احساسات بصورت کلامی در حین رابطه آگاه ساختن همسر در حین نزدیکی از مرحله لذت خود و تعیین زمان دخول می تواند بسیار کمک کننده باشد .

نشانه های ارضاء شدن در زنان:

كـیـفـیـت ارضـای غـریـزه جنسی در زنان تقریبا متفاوت است ، ولی به طور كلی دو امر گویای ارضای جنسی آنان است :

۱. به طور طبیعی همان كیفیتی كه در حال انزال ، به مرد دست می دهد باید برای زن نیز پیش آید و عـلامـت آن ((احـسـاس مـوجهای پیاپی در سراسر بدن و ضربان و تپش بی اختیار یا انقباض در ناحیه تناسلی )) است . اما نباید فراموش كرد كه اوج گیری و تحریك و نیز طغیان و ارضا در زن بـه كـندی صورت می گیرد و خیلی براحتی فرومی نشیند و پس از عمل نیز به سكوت و سكون بیشتری نیازمنداست .
۲. تمایل به روابط مجدد همین كه زنی به ارتباط زناشویی رغبت نشان دهد گواه آن است كه مفهوم لذت زناشویی را لااقل تا حدودی دریافته است ، چنانكه بی میلی چه بسا به سبب آن است كه لذت آن را درك نكرده است .

چگونه رابطه جنسی را آغاز کنیم و چگونه ادامه دهیم؟

لذت نبردن از همبستری از عواملی است كه زنان را نسبت به برقراری روابـط جنسی دلسرد و چه بسا بیزار می سازد و بر مرد است كه پس از آشنایی خود به وظیفه ، او را همراه خویش سازد و نمونه طعمی را كه خود می چشد به وی بچشاند.
پـیـوسـتـه بـایـد به یاد داشت كه فراهم نبودن زمینه و موقعیت ، از مهمترین عـواملی است كه روابط زناشویی را به سردی می كشاند و آن قدر كه بر طرف كردن این عوامل در بـهـبود روابط زن و مرد تاءثیر دارد عوامل دیگر مؤثر نیست و تهدید یا نصیحت نیز كارساز نخواهد بـود.
مـطـمئن باشیدكه با فراهم بودن زمینه و نبود عوامل بازدارنده ، هیچ مشكلی فرا روی شما خودنمایی نخواهد كرد.
چگونه باید زن را برای برقراری معاشرت آماده ساخت ؟

بیشتر زنان به سبب سرشت خود دیر تحریك می شوند و نیز دیر به اوج لذت جنسی می رسند.بنابراین آمیزشهای منقطع (با انزال سریع از سوی مرد) برای اغلب آنان رنج آور ودلسرد كننده است .
مرد باید انجام مقدمات آمیزش را تا آنجا ادامه دهد كه زن به اوج تحریك جنسی برسد و به همبستری تمایل یابد.
بعلاوه طولانی كردن معاشقه پس از مقاربت ، در صـورتـی كـه بـرای سیراب كردن زن و رضایت جنسی اوباشد، نه تنها اشكال ندارد بلكه ضروری اسـت .
مـقـاربت عجولانه و با انزال سریع امری نكوهیده است .

تمایل روحی در زن وجود دارد اما تا تحریك بدنی صورت نپذیرد در عمل رغبتی از خود نشان نمی دهد و وظیفه شوهر است كه وی را در این حال كمك كند و میل جنسی را در نهادش بیدار سازد.
در حـقـیـقت نشان ندادن تمایل نه بدان سبب است كه زن اشتیاقی به روابط همسری ندارد بلكه به اقتضای طبیعت خویش (عفت ) كه ودیعه الهی است ، علاقه خود را بدین عمل اظهار نمی دارد.
مرحله آمیزش مانند كوهی است كه مرد چون دارای قدرت بیشتری است زود به قـلـه كـوه مـی رسد.(یعنی مرد زودتر آماده آمیزش می شود.) در حالی كه زن هنوز به اواسط كوه نـرسیده است (زیرا زن دیرتر آماده می شود).
همچنین در پایین آمدن ، مرد یكدفعه پایین می آید و زن پله پله ، و این وظیفه مرد است كه دست همسر خود را بگیرد تا با هم بالا و پایین روند و از غریزه جنسی یكدیگربرخوردار شوند .
یك كارشناس امور جنسی می نویسد: بـر خـلاف مـردها كه نقاط قابل تحریك جنسی آنها در قسمتهای بخصوص ، محدود می باشد، در زنهااین نقاط منتشر و وسیع است .
در تحت شرایط روحی مخصوص ، لمس هر ناحیه از بدن ممكن اسـت بـه وجـد آورنـده تـحریك جنسی شود …
تحریك این نواحی سبب ظهور و بروز میل جنسی شـدیـدی خـواهـد شـد.
در اوایل ازدواج زنها معمولا نسبت به تحریك عمومی بدن بیشتر حساس هـسـتـنـد تـا به تحریك مستقیم دستگاه تناسلی ، ولی پس از اینكه خجلت و كمرویی طبیعی زن بـتدریج زایل گردیدآن وقت است كه تحریك مستقیم برای او لذتبخش تر خواهد بود…
ولی باید دقـت كـرد كه این گونه تماسها خیلی به آرامی و با مهارت انجام گیرد.
اینكه بسیاری از مردان در انـجـام اعـمـال زنـاشویی ازهمسر خود اظهار نارضایتی می كنند گاهی بدین علت است كه آنها مـعمولا برقراری روابط زناشویی رابه تندی آغاز می نمایند.
در حالی كه به طور معمول تحریكهای یكباره سبب مقاومت و نارضایتی دربانوان می شود و آنهارااز همراهی و لذت خواهی دور می سازد.
بـهـتـریـن روش آن اسـت كه انجام روابط بسیار آرام و تدریجی آغاز گردد.
آنگاه كه مرد تصمیم قـطـعی خود به برقراری روابط زناشویی را از همان آغاز با همسرش در میان گذارد، كمترین بی میلی در زن به مقاومت عجیبی تبدیل می شود كه بسانی به انعطاف نمی انجامد. در حالی كه اگر ایـن تـصـمـیـم اظـهـار نـشـود و بـا مـهارت و دلجویی ، كار دنبال گرددنتیجه مطلوب تر عاید می شود .

۶۷۴۶۷۶۷۴۵۵.jpg
درمان:
در نوع اولیه:

 آشنایی بیمار در مورد ساختمان و وظایف بدن خود و نیز کاهش هیجانات، صبر و شکیبایی ضروری می باشد و همچنین چندین جلسه مشاوره و دادن آگاهیهای لازم به بیمار لازم است.
در نوع ثانویه:

آموزشهای لازم به یمار و همسر وی داده می شود.
در نوع اکتسابی:

اگر علت بیماری آسیب به عضوی باشد، آن عضو درمان شده و اگر علت دارویی دارد با مشورت پزشک معالج تغییر دارو داده شو
نوشته شده توسط اشک ط در یکشنبه 10 خرداد 1388 و ساعت 11:55 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :