تبلیغات
{مقالات دانشگاهی} - حفظ تناسب اندام (سینه) در شیردهی

 حفظ تناسب اندام (سینه) در شیردهی ... بررسی مسائل جنسی خانومها و آقایان ,

از زمان های قدیم تا حال همواره بر تغذیه كودك با شیر مادر تاكید شده است، طوری كه بر اساس دلایل تاریخی، علمی و پزشكی، فواید تداوم تغذیه با شیر مادر در سال دوم زندگی نیز ثابت شده است. در قرآن مجید بر تغذیه كودك با شیر مادر تا پایان 2 سالگی تاكید شده است.

اغلب خانم ها در دوران بارداری یا حتی قبل از آن، وقتی به شیردهی فكر می كنند، بلافاصله نگران به هم خوردن فرم سینه خود می شوند و حتی ترجیح می دهند از دادن شیر به كودك خود صرف نظر كنند، ولی در عوض اندامی زیبا داشته باشند. البته حفظ اندام زیبا از دوران های قدیم تا حال مورد توجه بوده و این احساس را هرگز نمی توان منكر شد، اما به خانم هایی كه تصمیم به بچه دار شدن دارند توصیه می كنیم كمی عمیق تر و با احساس مادرانه بیشتری به این مساله نگاه كنند و بدانند كه در بدو تولد پس از خدا، آغوش مادر تنها پناه امن كودك است. پس چرا كودك خود را از داشتن این احساس آرامش روحی و جسمی محروم كنیم.

با چاره اندیشی و استفاده از روش های صحیح مثل ورزش كردن و جلوگیری از اضافه وزن بیش از حد در طی بارداری، تا اندازه زیادی این مشكل به ظاهر لاینحل برطرف می شود.

 

بقیه در ادامه مطلب


طبیعی است كه در طی دوران شیردهی اغلب خانم ها از خستگی و به هم خوردن خواب شب شكایت دارند، ولی اگر به فوایدی كه این كار برای خود و فرزندشان دارد با دید بازتری نگاه كنند می توانند خیلی راحت و با صبر و آرامش بیشتری این دوران را سپری كنند. پس عاقلانه ترین كار این است كه قبل از شروع این دوران برای ایجاد آمادگی بیشتر، مهارت هایی را بیاموزید تا هنگام برخورد با مشكلات گذرای دوران شیردهی دچار ترس و اضطراب نشوید.

مادری كه به كودكش شیر می دهد، باید احساس مهم بودن كند و با این دیدگاه كه این كار در این دوران از شخص دیگری بر نمی آید به اهمیت این موضوع پی ببرد، زیرا نشستن كنار كودك و به دست گرفتن شیشه شیر را هر فرد دیگری به غیر از مادر می تواند انجام دهد. رابطه ای كه در این دوران بین مادر و كودك ایجاد می شود، رابطه ای عمیق خواهد بود كه اثرات آن حتی تا بزرگسالی كودك به خوبی دیده می شود.

نوزادی كه از شیر مادر تغذیه می كند، در برابر اغلب بیماری های ویروسی و باكتریایی مصونیت پیدا می كند؛ مثل اسهال، عفونت گوش و عفونت های دستگاه تنفسی(پنومونی و مننژیت)، چون شیرمادر نه تنها دربردارنده آنتی بیوتیك هایی است كه از مادر منتقل شده، بلكه شامل آنتی بیوتیك هایی است كه به صورت تركیبی در شیر وجود دارند و از رشد صدها باكتری و ویروس جلوگیری می كند.

همچنین طبق بررسی های انجام شده، تغذیه كودك از شیر مادر، نه تنها مانع از عفونت گوش میانی(كه در سنین قبل از دبستان نسبتاً شایع است) می شود، بلكه از بیماری های مزمن دیگر مثل دیابت و آلرژی پیش گیری می كند. كودكان شیر مادر خوار در سنین دبستان IQ (بهره هوشی) بیشتری نسبت به كودكان شیر خشك خوار دارند و به طور نسبی IQ آن ها 8 نمره بیشتر است و داشتن همین 8 امتیاز بالا برای IQ رقم قابل توجهی محسوب می شود.

شیردهی از لحاظ پزشكی فوایدی برای مادر دارد. طبق تحقیقات انجام شده، تولید طولانی مدت استروژن و هورمون های دیگر كه در دوران شیردهی صورت می گیرد، باعث كاهش احتمال سرطان سینه و سرطان تخمدان(كه معمولاً قبل از یائسگی صورت می گیرد) و كاهش پوكی استخوان و شكستگی سر استخوان ران(كه در سنین بالا نسبتاً شایع است) می شود.

بنابراین اغلب توصیه می شود كه حتی شیردهی پس از یك سالگی، یعنی در سال های دوم و سوم زندگی كودك ادامه یابد. البته شیر مادر به تنهایی، یعنی بدون استفاده از شیر خشك توصیه می شود، چون مصرف هم زمان شیرمادر و شیرخشك باعث می شود شیر كمتری در سینه ها تولید شود كه در این حالت ترشح هورمون ها تا حد مطلوب بالا نمی رود.
ولی در صورتی كه خانمی تمایل به شیردهی طولانی مدت نداشته باشد و حفظ اندام برایش مهم تر باشد، شیردهی به مدت 3 ماه ترجیح داده می شود و در صورت عدم تمایل مادر به شیردهی(كه آن هم با توجه به مزایای فوق بعید به نظر می رسد) حتی اگر 2 روز اول زایمان شیر دهد بهتر از این است كه اصلا شیری به كودكش ندهد.

و اما باز می پردازیم به خانم هایی كه با شیردهی مخالف هستند، فقط و فقط از ترس این كه اندام خود را نتوانند به حالت اولیه برگردانند. این خانم ها باید بدانند كه پس از دوران شیردهی خیلی زودتر به وزن قبل از بارداری بر می گردند(البته در صورت تغذیه صحیح).

پس چه كنیم تا اندام موزون خود را پس از پایان دوران شیردهی به دست آوریم؟
* ورزش و به خصوص شنا و پیاده روی، یكی از مواردی است كه حتی قبل از بارداری(ترجیحا 6 ماه قبل یا بیشتر) باید به طور جدی شروع شود. در این صورت خانم ها مطمئن باشند اضافه وزنشان به حدی نمی رسد كه برگرداندن فرم سینه به حالت قبل مشكل باشد.

* مورد دیگر بستن سینه بند است، چون اغلب دیده می شود كه بعضی مادران به دختر خود توصیه می كنند مبادا سینه بند ببندی، چون شیرت زیاد نمی شود. این مورد هم صحت ندارد. اگر سینه بند خیلی سفت و محكم باشد، شیردهی را دچار اشكال می كند، ولی بستن سینه بند در حد معمول(نه خیلی شل و راحت) به حفظ شكل سینه كمك زیادی می كند.

* مورد مهم دیگر، این است كه مادر هنگام شیردهی انتهای پستان خود را با دست بگیرد و مانع از كشش بیش از حد سینه توسط كودك شود.

* در پایان دوران شیردهی، مادر سینه را خیلی محكم و در تمامی مدت شبانه روز ببندد(توجه به این نكته خیلی اهمیت دارد).

* پس از پایان شیردهی، هنگام استحمام به طور متناوب از آب ولرم و سرد روی سینه ها استفاده كند.

* پس از پایان شیردهی و گرفتن كامل نوزاد از شیر، از كمپرس یخ در خارج از حمام استفاده كند كه چند نوبت در روز می توان این كار را تكرار كرد، البته بستگی به تحمل فرد دارد.

* مورد دیگر كه اخیرا بین خانم ها خیلی شایع شده، استفاده از ژل های فرم دهنده سینه است، ولی مطمئن باشند اثر این مواد فقط تا هنگام استفاده است و هرگز برای همیشه تاثیر ندارند.

* اما، نكته مهم و كلید طلایی، ورزشی است كه شروع آن حتی قبل از بارداری توصیه می شود:

كف دو دست را طوری در هم قلاب كنید كه فاصله ای بین آنها باشد، مثل اینكه بخواهید یك توپ پینگ پنگ را میان دو دست خود فشار دهید. ابتدا دست ها را مقابل صورت خود بگیرید و تا 10 بشمارید. سپس دست ها را به تدریج بالا بیاورید تا حدی كه دست ها كاملا كشیده شده و بالای سر قرار گیرند. توجه كنید كه هر چه دفعات تكرار این ورزش بیشتر باشد، بهتر نتیجه می گیرید.

چون این ورزش به سفت شدن عضلات نگه دارنده پستان كمك می كند، به همین دلیل شروع آن قبل از بارداری توصیه می شود. در دوران شیردهی اگر وقت كمی دارید، می توانید هنگامی كه كنار كودك هستید یا هنگام طبخ غذا، این ورزش را انجام دهید. بهتر است از هر فرصتی استفاده كنید تا این كار به صورت عادت درآید. مطمئن باشید با تكرار این ورزش در دراز مدت به نتیجه مطلوب می رسید(حداقل از 100 شماره در روز شروع كنید تا به 500 شماره برسید).

باز هم تاكید می شود كه ممكن است صد در صد فرم سینه به حالت اولیه بر نگردد، ولی طبق آمار معلوم شده، مادرانی كه تمامی نكات فوق را با دقت و به طور كامل و مداوم تكرار كرده اند، در 80 تا 90 درصد موارد شكل سینه اشان به حالت اولیه باز گشته است.


نوشته شده توسط اشک ط در دوشنبه 11 خرداد 1388 و ساعت 04:57 ب.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :