تبلیغات
{مقالات دانشگاهی} - چرا بلورهای برف شش ضلعی و متقارن و سفید هستند؟! آیا علت خاصی وجود دارد؟دلیل آن را در پایین می خوانیم:

 چرا بلورهای برف شش ضلعی و متقارن و سفید هستند؟! آیا علت خاصی وجود دارد؟دلیل آن را در پایین می خوانیم: ... مقالات علمی ,
به راستی چرا بلورهای برف شش پر و متقارن و سفید هستند؟
برای پاسخ به این سوال باید داستان زندگی یك دانه برف را دانست.

داستان زندگی دانه برف، از ابر آغاز می‌شود، از زمانی كه یك قطره بسیار ریز ابر یخ زده و به یك ذره كوچك یخی تبدیل می‌شود.

چرا بلورهای برف شش ضلعی و متقارن و سفید هستند؟! آیا علت خاصی وجود دارد؟دلیل آن را در پایین می خوانیم:


زمانی كه بخار آب روی سطح ذره یخ شروع به سخت شدن می‌كند، به سرعت در این یخ كوچك چند وجه ایجاد و به یك شش وجهی تبدیل می‌شود.

ذره یخ تا مدتی این شكل شش وجهی را حفظ می‌كند اما به تدریج كه بلور بزرگتر و بزرگتر می‌شود، از هر یك از وجوه این شش وجهی شاخه‌ای بیرون می‌آید. از آنجا كه شرایط جوی (یعنی دما و رطوبت) در همه نقاط این بلور كوچك یكسان است، هر شش شاخه جدید، تقریبا به یك اندازه رشد می‌كنند.

بلور برف در حالیكه بزرگتر می‌شود، در داخل ابر با باد به اینسو و آنسو می‌رود و به همین دلیل است كه در طول زمان، با دماهای مختلفی روبرو می‌شود.

اما رشد كریستال تا حد بسیار زیادی به میزان دما مربوط می‌شود و از آنجا كه هر شش شاخه بلور در هر زمان در شرایط مساوی قرار دارند، همه آنها به یك شكل رشد می‌كنند.

نتیجه نهایی این روند، ایجاد ساختاری شش شاخه و متقارن است. باید توجه داشت كه چون هر بلور برف مسیری خاص خود را در ابر می‌پیماید، هر یك شكل خاص خود را پیدا می‌كنند.

 

بقیه در ادامه مطلب


** چه چیزی باعث همزمانی رشد شش بازوی كریستال برف می‌شود؟
هیچ چیز. همانطور كه قبلا اشاره شد هر یك از بازوهای دانه برف مستقلا رشد می‌كند اما از آنجا كه نقاط مختلف هر بلور اولیه برف درشرایط مساوی دمایی قرار دارد، این رشد همزمان و برابر صورت می‌گیرد.

شاید این موضوع عجیب و باورنكردنی به نظر برسد اما شاید اشاره به یك نكته، این موضوع را باوركردنی كند: در واقع بلورهای برف چندان كامل متقارن نیستند. برای اطمینان به زیر برف بروید و خودتان آزمایش كنید.

به ندرت ممكن است كریستالی كاملا متقارن پیدا كنید.


** دانه برف چرا شش بازو دارد؟
علت این امر به خصوصیات هندسه شش ضلعی شبكه بلور یخ برمی‌گردد. اما این شبكه ابعاد مولكولی دارد و پی بردن به این موضوع كه این تقارن در ابعاد نانو چگونه به ساختار یك كریستال برف كه به مراتب بزرگتراست، منتقل می‌شود، كار ساده‌ای نیست.

اما بطوركلی باید گفت ایجاد بازو در دانه برف از طریق "تشكیل وجوه" (‪ faceting‬یا ایجاد ساختاری مانند جواهرات تراش داده شده) صورت می‌گیرد.

این وجوه بدون نیاز به نیروی خاصی تشكیل می‌شوند كه علت آن، نحوه قرار گرفتن مولكول‌ها در داخل شبكه دانه برف است. در فرآیند تشكیل وجوه است كه دانه ابتدایی برف به یك شش وجهی تبدیل می‌شود كه ساختاری بزرگتر با یك تقارن شش بری است. در نهایت، بازوها از گوشه‌های شش ضلعی بیرون می‌آیند و وجود شش گوشه اساس به وجود آمدن شش بازوست.

فرآیند "تشكیل وجوه" نشان می‌دهد كه هندسه مولكول آب چگونه به هندسه یك كریستال درشت برف منتقل می‌شود.
** چرا برف سفید است؟
برف سفید نیست. برف از كریستالهای یخ درست شده و انبوه آنها سفید به نظر می‌رسد درست مانند خرده شیشه‌هایی كه انبوه آنها سفید به نظر می‌آید.

نور بازهم مانند شیشه، از بخشی از سطوح یخ دانه برف منعكس می‌شود و رنگ خاصی را بازتاب می‌دهد. هنگامی كه مقدار زیادی برف انباشته شده باشد و از روی هر وجه هر دانه برف بخشی از نور منعكس شود، این نور به نقاط اطراف بازتاب یافته و دوباره برمی‌گردد. از آنجا كه همه رنگها تقریبا به میزان مساوی پراكنده هستند، انبوه برف سفیدرنگ به نظر می‌رسد.

در واقع، هنگامی كه نور در حال تابش و بازتابش است، یخ بخشی از آن را جذب می‌كند و رنگ قرمز، آسانتر از رنگ آبی جذب می‌شود و در نتیجه، رنگ آبی بازتاب می‌یابد. به همین دلیل اگر به داخل یك توده برف خوب نگاه كنید، گاه در آن رنگ آبی را مشاهده می‌كنید.** فایده دانستن این اطلاعات درباره دانه‌های برف چیست؟
بلورهای زیبای برف رقص كنان از آسمان به زمین می‌بارند و یك انسان پرسشگر باید بداند كه این دانه‌ها از چه و چگونه تشكیل شده‌اند. مطمئنا از میان بیش از شش میلیارد جمعیت زمین، عده‌ای هستند كه بخواهند به رازهای دانه‌های برف پی ببرند.

با همه اینها، یافتن راز چگونگی تشكیل بلورها، بدون تردید كار بی‌فایده‌ای نیست. برای مثال، كل صنعت كامپیوتر به سیلیكون و دیگر كریستال‌های نیمه‌هادی متكی است ولی ما هنوز درباره فیزیك چگونگی تشكیل این كریستالها اطلاعات زیادی نداریم.

اگر از فیزیك پایه‌ای كه در پس رشد بلورها ، از جمله بلور یخ، وجود دارد، درك بهتری پیدا كنیم، توانایی بیشتری برای ایجاد مواد جدید خواهیم داشت.

دانش، هرگز بی‌فایده نیست.


نوشته شده توسط اشک ط در سه شنبه 26 خرداد 1388 و ساعت 04:00 ب.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :