شناخت انواع سلاح های گرم جدید (مقالات همراه عکس) ... مقالات علمی ,
پس از لغو پروژه ی G11((هکلرکوخ)) در پایان جنگ سرد سه گزینه بعنوان سلاح سازمانی ارتش آلمان مطرح شد.اول در ادامه دادن به استفاده از سلاح قدیمی کلاشینکف AK-47 موجود در انبارها باقیمانده از ارتش آلمان شرقی(بعد از اتحاد دو آلمان) و در نهایت طراحی و ساخت یک سلاح مدرن و جدید که گزینه اخیر پس از بحث و تبادل نظرهای بسیار مورد قبول واقع شده و کمپانی معظم((هکلرکوخ))مسئول ساخت این سلاح گردید.
قابل ذکر است که تفنگ تفنگ تهاجمی سلاح اصلی سرباز پیاده نظام است.علی رغم پیچدگی فوق العاده میدان های نبرد الکترونیکی امروز هنوز پیروزی در جنگ با طرفی است که سربازان تفنگ بدست خود را جهت اشغال کردن و گرفتن زمین به جلو می فرستد.
برای انجام چنین عملی سربازان پیاده نظام به سلاحی نیاز دارند که قابل اعتماد بوده وزن کمی داشته حساس به نوع مهمات مورد استفاده نبوده شرایط سخت محیطی را بخوبی تحمل کرده به سادگی قابل تعمیر نگهداری و سرویس کردن و از دقت و برد قابل قبولی برخوردار بوده و در نهایت کار کردن با آن(فاکتورهای ارگونومی لوازم جانبی مونتاژ و سایت هدفگیری) آسان و بدون مشکل باشد.این چنین مشخصاتی پیش فرض فلسفه ساخت تفنگ تهاجمی سازمانی ارتش آلمان G36(GEWEHR 36 را تشکیل می دهند
G36 در سال 1990 از پروژه HK-50 ارتش آلمان(BUNDESWEHR) بوجود آمد که شامل یک سری سلاح در کلاس های متفاوت با مشخصات یکسان بوده.G36 پیش از اینکه یک طرح انقلابی باشد در نتیجه تکامل طرح های دیگر بوجود آمده است و با وجود اینکه حداکثر تکلولوژی روز در آن مورد استفاده قرار گرفته در واقع تکلولژی فوق العاده ای در آن به چشم نمی خورد.
ناگفته نماند هسته مرکزی G36 با اندکی تغییرات در ایالات متحده تبدیل به دو سلاح XM-8 و مدول انرژی جنبشی XM-29 شده است که این نشان از بی عیب و نقص بودن طرح G36 داردمشخصات فنی G36[/b]
گلنگدن و مکانیزم گاز G36 بسیار شبیه به AR-18 بوده که البته نسبت به آن مورد بهینه سازی و اصلاح قرار گرفته است.در نتیجه ی این پیشرفت نسبی در یک تست بعد از شلیک هزار تیر در بررسی هایی که به عمل آمد هنوز هم مکانیزم کاملا تمیز بود.تمیز کردن اسلحه نیز به سادگی با یک پرس نرم و حلال رقیق و سپس با روغن کاری انجام می گیرد.
G36 سلاحی با مکانیزم گازی است که قفل گلنگدن آن چرخشی از نوع استونر(یوجین استونر طراح M16) است.این مکانیزم یک سنت ***ی از طرف((هکلرکوخ))محسوب می شود که تاکنون در سلاح های بزرگ حود از سیستم قفل تاخیری مکشی استفاده می کرده است.


 

بقیه در ادامه مطلب


تمام سیستم های متحرک سلاح اعم از گلنگدن و حامل گلنگدن فنرها و قطعات رابط کوچک از پلیمرهای تقویت شده با فیبرکربن ساخته شده اند که این موجب کاهش وزن و سادگی در نگهداری همچنین افزایش قابلیت اطمینان شده است.
G36K مدل کارابین این سلاح بوده که تنها تفاوت آن با مدل اصلی در لوله و محافظ دست کوتاه شده آن است.همچنین MG36 مدلی به عنوان تیربار مورد استفاده قرار می گیردد دارای لوله قوی تر و دو پایه و همچنین خشاب کاسه ای با ظرفیت 100 تیر است.G36C نیز به گونه ای طراحی شده با لوله ی کوتاه تر برای استفاده یگان نیروهای مخصوص است که به تعبیری حتی از آن به عنوان یک SMG با کالیبر بزرگ نیز می توان نام برد.
G36 پایه از یک خشاب 30 تیر با جنس شفاف تغذیه می شود که در کنار دارای گیره هایی برای متصل کردن دو یا سه خشاب جهت سرعت عمل در تعویض آن است.ناگفته نماند این سلاح به صورت مدولی ساخته شده است و با ابزار ساده ای می توان حتی در مناطق درگیری آنرا تبدیل به گونه ی دیگری از G36 کرد.
در اهرم انتخاب آتش سلاح حالت های ضامن تک تیر شلیک دو تیر یا سه تیره و مسلسل تعبیه شده است و حالت فقط تک تیر برای کاربران غیر نظامی و پلیس در حال ساخت است.
G36 ارتش آلمان مجهز به دوربین چشمی با بزرگنمایی 5/3 برابر بوده که به صورت استاندارد دارای یک سایت نشانه گذاری نقطه قرمز تابشی نیز است.سایت چشمی از 200 تا 800 متر علامتگذاری شده و از قسمت بغل دارای بخشی است که در نشانه گیری اهدافی با سرعت 15 کیلومتر بر ساعت در مسافت 200 متری از هر دو طرف چپ و راست پیشگامی ایجاد می کند.
نقطه تداخل خطوط عمودی و افقی نیز روی سایت نشانه گذاری در هدف گیری از مسافت 0 تا 200 متری به کار می روند.البته ناگفته نماند که بیشتر درگیری ها در جنگ های کنونی در مناطق شهری در فواصل 15 تا 200 متری انجام می گیرند.
یکی از مشکلاتی که در G36K وجود دارد ماشه ی سنگین آن بوده که حتی در صورت سقوط سلاح از ارتفاع 2 متری نیز عمل نکرده و شلیک نمی کند.همچنان که گفته شد با توجه به ماهیت جنگ های مدرن شهری این سلاح بعنوان یک تفنگ تهاجمی دقیق برای ساقط کردن اهداف در فواصل بیش از 500 متر طراحی نشده است البته در صورت استفاده از دوپایه و بند حتی در فواصل بیش از 500 متر نیز می توان شلیک های دقیقی انجام دادبزرگترین مشکلی که حداقل در گونه های اولیه G36 مشاهده شد گرم کردن محافظ دست زیر لوله در تیراندازی ادامه دار و مسلسل بود که مهندسان((هکلرکوخ)) با طراحی یک شیلد عایق این مشکل را نیز برطرف کردند.
قابل ذکر است این سلاح از فشنگ های استاندارد ناتوی کالیبر 45*5.5 میلیمتری استفاده کرده و سرعت علمی تیراندازی آن 750 تیر در دقیقه است.طول این سلاح 998 میلیمتر است و در حالت قنداق تاشد به بغل 758 میلیمتر است.
در دو مدل دیگر یعنی مدل کارابین G36K این اعداد به 860 و 615 و در مدل مخصوص نیروهای ویژه G36C این اعداد به 720 و 500 کاهش می یابد.جالب توجه است که سرنیزه این سلاح بر گرفته از کلاشینکف AK-47 وده که احتمالا به دلیل استفاده از استوک های موجود در انبار تسلیحات ارتش آلمان است.
این سلاح در گونه پایه فقط 3/3 کیلوگرم وزن دارد و از هر نظر یک سلاح ایده آل برای سربازان پیاده نظام محسوب می شود.

تاریخچه سلاح اینگرام
هنگامی كه Gorden Ingram طراح امریكایی از جنگ جهانی دوم بازگشت ، مصمم شده بود مسلسلی جمع و جورتر و وی تر طراحی كند كه جایگزین مسلسل های دستی استفاده شده در جنگ شود. البته سلاح های ابداعی او ، هیچگاه به میادین جنگ راه نیافت. اما در عوض توانست دنیای گانگسترها و تروریست ها را تسخیر كند! او در سال 1949 به كمك كمپانی مهمات پلیس (POC) ، تولید مدل های ابتدایی اینگرام یعنی M5 و M6 را آغاز كرد. گرچه تعدادی مدل به نیروهای امنیتی امریكا و پرو فروخته شد ، اما فروش كافی نبود و تولید آن در سال 1952 متوقف شد. گردن اینگرام در سال 1964 ، مدل های 10 و 11 را طراحی كرد و با تآسیس شركت Military Armament Corporation ، فروش آنها را با نام های MAC10 و MAC11 آغاز كرد. شریك او در MAC ، فردی بود به نام مایكل وربل كه مآمور مخفی دولت امریكا بود و دستی هم در طراحی و ساخت صداخفه كن ها داشت. مدل های 10 و 11 با هدف فروش به نیروهای امنیتی و ارتش امریكا تولید شده بود. اما این مدل ها با استقبال چندانی مواجه نشد و همین عدم استقبال ، به ورشكستگی MAC در سال 1975 منجر شد.
توضیحاتی درباره اینگرام
می توان گفت مسلسل دستی اینگرام ، یكی از ساده ترین و در عین حال سریع ترین مسلسل هایی می باشد كه تاكنون ساخته شده است. اینگرام یك مسلسل دستی كوچك ، جمع و جو و سبك است كه با مكانیزم گلنگدن باز و فشار مستقیم گاز باروت كار می كند. البته مدل گلنگدن بسته آن نیز تولید شده است. آنچه باعث شده اینگرام پس از گذشت 40 سال از طراحی ، هنوز در میان سلاح های هم رده اش پرطرفدار باشد سادگی ، دوام و ارزانی آن است. در طراحی آن ، سعی بر این بوده كه از حداقل قطعات متحرك داخلی استفاده شود. به همین دلیل یك مسلسل اینگرام به ندرت دچار خرابی شده و درصورت بروز اشكال هم می توان با خارج كردن تنها یك پین ، در چند ثانیه آن را باز و بسته كرد. گفته می شود می توان اینگرام را برای مدت های طولانی در زیر آب نگهداری كرد.
بدنه سلاح ، از استیل به روش پرسكاری و به شكل مكعب مستطیل ساخته شده كه شامل دو قسمت بالایی و پایینی است.اجزای متحرك و لوله ، داخل بدنه بالایی جای دارند و بدنه پایینی مانند یك غلاف ، قسمت بالایی را در بر می گیرد. دستگیره گلنگدن بر روی سطح بالایی بدنه قرار دارد و در هنگام شلیك ، حركت نمی كند. خشاب سلاح مانند سایر مسلسل های بولپاپ T شكل ، در داخل دسته قرار می گیرد. این كار باعث تعادل وزن سلاح شده و امكان شلیك با یك دست را فراهم می نماید. اینگرام ها معمولآ با قنداق فلزی تاشو عرضه می شوند. اما می توان قنداق چوبی یا تلسكوپی پلاستیكی هم روی آن نصب كرد. همچنین طیف وسیعی از صداخفه كن ها و دستگیره های جلویی اضافی برای آن عرضه شده است.
مدل های اصلی اینگرام با نام های MAC10 و MAC11 عرضه می شوند (MAC مخفف نام اولین شركت تولید كننده آن است). این دو مدل ، شكل ظاهری تقریبآ یكسانی دارند. اما نوع فشنگ مورد استفاده ، وزن ، اندازه و نواخت تیر آنها متفاوت است. MAC10 با دو كالیبر 45ACP و 9PARA میلیمتری ساخته شده و می تواند در دو حالت تكتیر و رگبار (با سرعت 1200 گلوله در دقیقه) شلیك كند. اما MAC11 كه نسبت به MAC10 اندكی كوچك تر ، سبك تر و دارای لوله كوتاه تری است ، فقط در حالت رگبار (با سرعت وحشتناك 1600 گلوله در دقیقه) شلیك می كند و كالیبر آن 380ACP است.
اینگرام در كنار مزایای بسیار ، عیب بزرگی هم دارد و آن مشكل بودن كنترل سلاح هنگام شلیك در حالت رگبار است. به همین خاطر در طبقه بندی خودمانی ، آنرا جزو سلاح های «شلیك و دعا كن!» (Sprayand Pray) قرار می دهند. یعنی با كمی اغراق ، ممكن است مثل صحنه معروف فیلم پالپ فیكشن ، بعد از شلیك یك خشاب كامل از فاصله چند متری ، ببینید حریف صحیح و سالم ایستاده و شما را نگاه می كند! برای كاهش این مشكل می توان از یك دستگیره جلویی اضافی یا صداخفه كن های بلند كه به عنوان دستگیره هم عمل می كنند استفاده كرد. گرچه كم بودن كنترل باعث شده كه اینگرام ، از رقیب اسرائیلی اش میكرو یوزی كارایی كمتری داشته باشد. اما حتی خود اسرائیلی ها هم از مشتریان آن هستند. MAC11 ، به وسیله نیروهای عملیات ویژه اسرائیل در مآموریت های ضدتروریستی مخصوصآ در داخل هواپیماها استفاده می شود. زیرا گلوله های آن ، نه بدنه هواپیما را سوراخ می كند و نه كمانه می كند. همچنین بخشی از نیروهای مسلح امریكا ، انگلستان و پرتغال و تعدادی از كشورهای امریكای لاتین هم در دوره های زمانی مختلف ، از آن استفاده كرده اند.

پس زا اعلام ورشكستگی ، ماشین ها خط تولید ، نقشه های فنی و سلاح های نیمه كاره در یك حراج ، به شركت تازه تآسیس RPB واگذار شد. RPB ، كامل كردن قطعات نیمه كاره و تولید همان كالیبرها را به سرپرستی شخصی به نام Wayne Daniel آغاز كرد و مدل جدیدی كه فقط به صورت تكتیر شلیك می كرد را نیز به خط تولید خود افزود. شركت RPB برخلاف MAC ، اینگرام را با هدف فروش به غیرنظامیان تولید می كرد و قسمت جالب سرگذشت این سلاح هم درست از همین جا آغاز می شود. گویا مقدر بود اینگرام ، همان نقشی را برعهده بگیرد كه مسلسل تامسون در سال های 1920 و 1930 برعهده داشت: اینگرام رفته رفته به عمده ترین سلاح های مورد استفاده گانگسترها و قانون شكنان تبدیل شد. این استفاده وسیع ، در سینما هم به خوبی نمود پیدا كرد. همانطور كه یك فیلم مافیایی بدون TOMMY GUN چیزی كم دارد ، در فیلم های اكشن سال های 1980 به بعد هم سلاح اینگرام ، به وفور دیده می شد.
اما استفاده خلافكاران از اینگرام ، تنها به خریداران آن محدود نمی شد. زیرا دو تن از شركاء اصلی RPB ، خود از قاچاقچیان عمده مواد مخدر امریكا بودند! این دو نفر به نام های Robert Morgan و Jack Leibolt به قاچاق مواد ، رشوه و فروش غیرمجاز صداخفه كن به باندهای قاچاق متهم بودند. بعدها در سال 1986 ، Morgan به خاطر قاچاق 2 تن ماری جوانا و در سال 1990 هم Leibolt برای دست داشتن در قاچاق كوكائین به زندان افتادند. در سال 1982 ، وین دانیل RPB را منحل اعلام كرد. گویا دلیل این كار ، رهایی از فشار قانونی وارد بر فعالیت های شركایش بود. او تولید اینگرام را در شركتی به نام S.W.Daniel Inc Cibray كه به اتفاق همسرش آنرا تشكیل داده بود ادامه داد. در كمپانی SWD ، تغییراتی بر روی ساختمان اینگرام داده شد ؛ ازجمله عرضه مدل 11 با كالیبر 9 میلیمتری و مكانیزم گلنگدن بسته به نام SWD M11/9 میلیمتری در سال 1983 و عرضه مدل های دقیق تر با تغییرات جزئی.همچنین SWD برای دورزدن قوانین محدودیت فروش صداخفه كن در امریكا ، اقدام به عرضه كیت هایی شامل قطعات صداخفه كن و دستورالعمل سوار كردن آنها نمود. به خاطر اقداماتی از این قبیل ، SWD در دوران فعالیت خود همواره با سازمان های دولتی نظارت بر سلاح ، درگیر كشمكش های قانونی بود. در حال حاضر ، اینگرام بوسیله شركت های Vulcan Arms (گلنگدن بسته) و Master Piece Arms (گلنگدن باز) تولید می شود.

مشخصات فنی (MAC10):
كالیبر: 9MM PARA , 45 ACP
وزن بدون فشنگ: 84/2 كیلوگرم
طول با قنداق بسته: 269 میلیمتر
طول لوله: 146 میلیمتر
نواخت تیر: 1200 گلوله در دقیقه
برد مفید: 25 متر
مشخصات فنی (MAC11):
كالیبر: 38ACP
وزن بدون فشنگ: 59/1 كیلوگرم
طول با قنداق بسته: 248 میلیمتر
طول لوله: 129 میلیمتر
نواخت تیر: 1600 گلوله در دقیقه
برد مفید: 25 متر 


نوشته شده توسط اشک ط در جمعه 28 فروردین 1388 و ساعت 07:19 ب.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ همه چیز در باره نیکوتین
+ مار گزیدگی و راه های درمان آن
+ کدام اسپری ضد عرق را مصرف کنیم ؟
+ اعتیاد و راهای ترک و مقابله با آن
+ گرما زدگی
+ خطرناکترین الگوی مصرف الکل مربوط به جوانان ایرانی است
+ یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد
+ فشار خون پایینو راه کنترل آن
+ نکاتی برای یک پیک نیک خوب
+ انواع موهای سر و روشهای شستشوی آنها
+ سیگار و ضررهای متعدد آن و راههای ترک و مقابله وتشخیص آن
+ اعتیاد به الکل ( الکلیسم‌ )
+ نحوه غربالگری دیابت حاملگی
+ افزایش قدرت و توانایی مغز و تمرکز مغز
+ تصاویر برهنه و کودکان ما و بهترین راه مقابله درست با آن

صفحات :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو